Eşler, açtıkları veya açacakları boşanma davasında delil ileri sürebilmek için eşinin telefonunu dinlemek veya takip altına almak isteyebilirler. Herkesin kullandığı akıllı cep telefonları ve bu telefonlarla birlikte hayatımıza giren uygulamalar bu gibi dinleme ya da takip için uygun bir ortam oluşturabilir. Şayet akıllı telefonunuzda, bizi dinleme veya takip için kullanılan uygulamalar var ise bunların devre dışı bırakmanın veya iptal etmenin yöntemlerini kullanabiliriz. Bu makalemizde telefonunuzda sizin bilginiz ve isteğiniz dışında dinleme, takip amacıyla yapılan müdahaleleri nasıl ortadan kaldıracağımız konusunda bilgi verilecektir.

Akıllı telefonlar, sadece telefon olarak kullanılmamakta aynı zamanda banka hesapları, kişiler, mail, sosyal medya hesapları, fotoğraflar, notlar gibi birçok bilgilerimizi depoladığımız ve el altında tuttuğumuz bir araçtır. İşte bu yüzden akıllı telefonların güvenliğini sağlamak, hayatımızı için önemli olan bir çok kişisel bilginin de güvenliğini sağlamak anlamına gelmektedir. Bu güvenliği sağlamanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki güvenliği sağlamanın ilk kuralı ne yaptığını bilen bir kullanıcı olmaktan geçer.

Bunlardan dolayı akıllı telefonunuza bir uygulama indirirken ve virüslerden korumak için mutlaka profesyonel uygulamalar indirin. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız hiçbir şeyi telefonunuza indirmeyin. Çünkü bu şekilde indirilen birçok program, telefon rehberiniz, fotoğraflarınız, konum bilgisi gibi birçok veriye ulaşabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız hukuk mücadelesi ve tazminat hakkı için iyi bir ceza avukatı ile yasal süreci takip edebilir, ihlal edilmiş verileriniz var ise hukuk danışmanınız yardımı ile içerikleri hızlıca kaldırtabilirsiniz.

En çok merak edilen ve konuşulan konuların başında telefonum dinleniliyor mu ya da takip ediliyor mu konusu gelmektedir. İleri teknoloji ürünü olan akıllı telefonların hayatımıza kattığı pek çok kolaylık ve fayda ile birlikte ne yazık ki zararları ve ortaya çıkan zorlukları bulunmaktadır. İnsanlar, kullandıkları telefon yüzünden bilerek bilmeyerek farklı suçlarla muhatap olabiliyorlar.

Bugün herkesin kolaylıkla ulaşabileceği şekilde internette ‘cep telefonunu takip programı’ adı altında programlar sunulmaktadır. Bu programların indirilerek aktif hale getirilmesiyle, yapılan konuşmaların dinlenilmesi imkanı sağlanmış oluyor. Bu programların yazılımında bulunan değişik fonksiyonlar, birçok kişisel verinizin kolaylıkla farklı kişilerin eline geçmesine imkan vermektedir.

Bütün bu uygulamaları edinirken veya kullanırken güvenliğimiz her zaman ilk sırada yer almalıdır. İndirilen bir uygulama veya bir başkasının bilginiz dışındaki müdahalesiyle akıllı telefonunuzda yer alan bilgileriniz aktarılıyor olması ihtimaldir. Şimdi bununla alakalı olarak akılı telefonunuza kimi kodlar girmek suretiyle aşama aşama güvenliğimizi sağlayabiliriz. Bu kontrolleri gerçekleştirmek yararınıza olacaktır.

1) Telefonunuzun arama ekranından *#21# kodlarını tuşlayarak arama yapın. Kısa bir süre sonra telefonunuzun ekranına bir bilgi gelecek. Bu bilgilerde yaptığınız aramalar ve kısa mesajlar gibi bazı bilgilerin bir başkasına yönlendirilip yönlendirilmediğini göreceksiniz. Eğer sizin tarafından oluşturulan bir yönlendirme yoksa, bu bilgilerin tamamının ‘etkin değil’ şeklinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.

2) Eğer yukarıda anlattığımız şekilde yapmış olduğunuz kontrol sonucu, telefonunuzdaki yönlendirmelerin sizin bilginiz dışında etkin olduğunu gördüyseniz panik yapmayın. Telefonunuzun arama ekranından *#62# kodlarını tuşlayarak arama yapın. Bu şekilde yönlendirmelerin nereye yapıldığını görebilirsiniz.

3) Yönlendirmeleri tümüyle iptal etmek için telefonunuzun arama ekranından ##002# kodunu yazıp arama tuşuna basın. Bu yönlendirme iptal kodudur. Telefonunuzda herhangi bir yönlendirme olup olmadığından emin değilseniz ##002# kodunu tuşlayıp iptalini sağlayabilirsiniz.

4) Her telefonun IMEI adı verilen bir kodu vardır. IMEI kodunu telefonunuzdan *#06# kodlarını tuşlayıp arama yapmak suretiyle öğrenebilirsiniz. IMEI kodunu öğrenmiş olmak, her hangi bir hırsızlık halinde size faydalı olacaktır. Çünkü telefonunuza başka bir kart takılsa bile IMEI kodu operatöre iletileceğinden telefonunuzun konum bilgisine ulaşılabilir.